SALSA ve ENSTRÜMANLAR

SALSA ve ENSTRÜMANLAR

Salsa müziğinin ritmini oluşturan enstrümanlar

Salsa müziğinde kullanılan enstrümanlar, salsa müziğinin ortaya çıkışından bugüne gelene kadar yenilenmeler yaşayarak ve gelişerek ortaya çıkmışlar. Tipik ritmini oluşturan salsa enstrümanları farklı kategorilerdedir. İşte o tipik ritmi oluşturan salsa enstrümanlarının önemi fark edilebilsin diye bazı detayları paylaşmak gereklidir.

Salsa müziğinde kullanılan enstrümanların özellikleri

Ritmik enstrümanlar

Ritmik kısım olanlar; salsa müziğinde ritimler salsa enstrümanları sayesinde farklı isimlerle anılmaktadır. Ritimlerin önemi büyük olan salsa müziğinde salsa enstrümanlarının önemi ise aynı paraleldedir.

-Bass: Bu ritim tumbao olarak bilinir.
-Piyano: Bu enstrümanla çalınan ritime montuno adı verilmiştir, enstrüman ise tres adıyla anılmaktadır.

Salsa vurmalı enstrümanlar

Vurmalı salsa enstümanları; Timbal Cowbell Posaune Maraca’lar Conga

-Conga(Küba’ daki adı ise tumbadoras) : Temel olarak rumba enstrümanıdır ve özellikle guaguanco ritmiyle çalınmaktadır. Ritmine ise tumbao denilir.
-Bongos: Montuno sonunda yerine conga gelir. Salsada da ritim için hem conga hem bongos kullanılır.
-Timbal: Baterinin bir türeviymiş gibi düşünülebilir. Tek fark büyük bir davulunun olmamasıdır. Danzon kökenlidir ve mamboda kullanılır. Salsa müziğinin temel çalgılarından bir tanesidir.
-Cowbell: Çana benzeyen vurmalı bir çalgıdır.
-Maraca’lar: İki adet olan bu vurmalı çalgı, elde ritimli olarak sallanarak sesi elde edilmektedir.

Salsa Üflemeli enstrümanlar

Genellikle trombon, trompet kullanılır. Trombon yani posaune salsanın karakteristik enstrümanıdır ve salsa enstrümanlarının önemi konusunda büyük bir yere sahiptir. Kimi zamanlarda da saksafon salsa müziğine eşlik etmektedir. Flütler ve charanga tarzındaki tell çalgılar sınıfından kemanlarda kullanılır.

Vokal enstrümanları

Bütün Latin dansları birbirine benzeyen ritimlere sahiptir. Bu müziklerde en ayırt edici olan özellik ise; “clave” denilen ikili ritmik kavramıdır. Bu ritim aynı ismi taşıyan enstrümanın çalınmasıyla sağlanır. Çünkü clave üç notadan oluşan güçlü ölçü ve iki noktadan oluşan zayıf ölçüden oluşur. Vurmalı çalgı grubundaki salsa enstrümanları içerisindedir ve kullanılan her enstrümanın ritmi clave adı verilen bu enstrümanla belirlenir. Bu farklı ritimlerden dolayı salsa enstrümanlarının önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

POST A COMMENT