SALSA TARİHİ VE KÖKENİ

SALSA TARİHİ VE KÖKENİ

Salsa kolayca tanımlanamaz. Salsa nedir Bir sos, bir tarif, bir dans mı? Salsa kim icat etti? Kübalılar, Porto Rikalılar?
Salsa birçok Latin ve Afro-Karayip dansının damıtımıdır. Her biri evriminde büyük bir rol oynamıştır.

Salsa, her ikisinde de sekiz müzik sayısında dans edilen altı adımdan oluşan bir modele sahip olması nedeniyle Mambo’ya benziyor. Danslar aynı hareketlerin birçoğunu paylaşıyor.

Salsa’da, dönüşler önemli bir özellik haline geldi, bu yüzden genel görünüm ve his Mambo’dakilerden oldukça farklı. Mambo genellikle ileri ve geri hareket eder, oysa Salsa’nın yan yana hissetmesi daha fazladır.

Sadece Küba değil; Bununla birlikte, Küba’ya yaratılışın menşei ve soyunu için kredi vermeliyiz. Burada daha sonra Haiti’den kaçan Fransızlar tarafından getirilen Danzón denilen Contra-Danze (Ülke Dansı), kendisini Afrika kökenli Rhumbas’la karıştırmaya başlar (Guaguanco, Kolombiya, Yambú). İspanyol çevreci (sonero) ile Afrika davul döşemeleri ve flavora’nın karışımı olan Kübalı insanların són’ini ve siyerlerinin ritmine çiçek açan bir ortak dans ekleyin.

Bu senkretizm daha küçük oranlarda ve Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Porto Riko gibi diğer ülkelerde de farklılıklar gösterdi. Bu ülkelerin grupları, o ülkenin ünlü filmlerinin döneminde (Perez Prado, en ünlü …) Mexico City’ye müziklerini aldılar. Kısa süre sonra, New York’a benzer bir hareket oluştu. Bu iki şehirde daha fazla tanıtım ve senkretizm oluştu ve daha fazla yatırım olduğu için daha fazla ticari müzik üretildi.

New York “Salsa” terimini yarattı, ancak dansı yaratmadı. Rumba, Són Montuno, Guaracha, Mambo, Cha cha cha, Danzón, Són, Guguanco, Cubop, Guajira, Charanga, Cumbia, Plena gibi birçok farklı ülkeden farklı müzik türlerine gönderme yapmak için takma adı popüler oldu , Bomba, Festejo, Merengue, diğerleri arasında. Bunların çoğu kendi bireyselliklerini korumuş ve çoğu “Salsa” yaratarak karışmıştır.

Bugünün Salsa’sını dinliyorsanız, sondanın temelini bulacaksınız ve Cumbia’yı duyacaksınız, Guaracha’yı dinleyeceksiniz. Ayrıca, farklı şarkıların ritminde yer alan bazı eski Merengue dinleyeceksiniz. Eski stillerin birçoğunu modern vuruşların içinde duyarsınız.

Sizlerde Dansın kökenini öğrenip dansınızı daha ileriye ve sağlam adımlarla geliştirmek istiyorsanız. Mecidiyeköydeki dans  kursumuza gelerek ONEDANCE’da başlayabilirsiniz.

POST A COMMENT