Kizomba Dansı Nedir?

Kizomba Dansı Nedir?

Kizomba dansı, Angola kökenli en popüler dans ve müzik türlerinden biridir. Bir Kilapanda ve Angola Merengue karışımı ile birlikte bir semba türevidir ve genellikle Portekizce olarak söylenir. Romantik bir akış ile müziktir. 1894 gibi erken bir tarihte Angola’da yapılan bir dansın adı Kimbundu’du. Kizomba dansı tarzının da çok duygusal olduğu biliniyor.

Menşei

Kizomba, 1980’lerin başında Angola’da yaratılmış bir dans ve müziktir. Aynı zamanda diğer lusophone Afrika ülkelerinde, Avrupa ve ABD’de de yapılmaktadır. Yavaş, ısrarlı, biraz sert ancak duyusal bir ritmine sahip olduğu bilinmektedir; elektronik vurmalı çalgılar sonucu. Çok sıkı olmasa da ideal bir şekilde eşiyle birlikte, çok yumuşak ve yavaş şekilde dans edilir. Dansçıların yukarı ve aşağı hareket etmesinin sık sık gerekmesi nedeniyle dizlerde oldukça büyük bir esneklik derecesi gerekir.

Kültürel etkiler

Angola kizomba’nın etkisi, Portekizce konuşulan Afrika ülkelerinin çoğunda hissedilir, ancak aynı zamanda göçmen topluluklarının yenilenmiş bir kizomba tarzında türe odaklanan kulüpler kurdukları Portekiz (özellikle Lizbon ve çevre bölgelerdeki Amadora veya Almada gibi) içinde hissedilir. Kizomba artık bu kulüplere artan sayıda gelen beyaz insanlar arasında da oldukça popüler. São Tomeankizomba müziği Angola’ya çok benzer, Juka Sãotomeans arasında en dikkat çekici olanıdır, ancak aynı zamanda türdeki en dikkat çekici sanatçılardan biridir.

Angola’da çoğu kulüp Luanda’dadır. Ünlü Angola kizomba müzisyenleri arasında Neide Van-Dúnem, Don Kikas, Calo Pascoal ve Irmãos Verdades yer alıyor. Bunların arasında diğerleri arasında Angola ve Portekiz’de 1970’lerde ve 1980’lerde stilin popülerleşmesine yardımcı olan Bonga muhtemelen en iyi bilinen Angola sanatçısı.

Kizomba dansı

Kizomba, 1894 yılında New York Amerikan Coğrafya Derneği Bülteni’nde “orijinal Kimbundu ismi Kizomba, yani dans” demiştir. 1950’lerde Angola’da Kizombadas’ın bir partiye atıfta bulunduğu ifadesi. Kelimenin bir dans veya müzik türü ile hiçbir ilişkisi yoktu. Ancak, “Semba”, “Rebita”, “Kabetula”, “Maringa” olarak bilinen dans, 50’lerin ve 60’ların içinde zaten vardı. Tango gibi Avrupa’dan gelen diğer danslar Portekiz sömürgeleri tarafından uygulandı. Porto Riko’lu “Plena” nın savaş sırasında Angola’da Küba etkisinin getirdiği düşünülüyor. Kizomba’nın tarzı şimdi Tango adımlarının etkisiyle dansın çok yumuşak bir yolunu vurguluyor, ancak asıl farklardan biri de alt bedenin, kalçanın ileri / geri hareket etmesi ve dairesel hareketler yapması. İnsanlar tempoda dans eder, aynı zamanda kapalı vuruşta oynarlar ve sadece bazen syncopation adımlarını kullanırlar.

Kizomba Etkinlikleri

Kizomba’nın en popüler olduğu ülkeler arasında Angola, Gine-Bissau, Cape Verde, Portekiz, Mozambik, Ekvator Ginesi, São Tomé ve Príncipe, Doğu Timor, Martinik, Brezilya ve Makao bölgesi bulunmaktadır.

José N’dongala tarafından bağımsız bir Kizombalove akademisinin kurulduğu Belçika ve çevre ülkeler gibi diğer ülkelerde Kizomba kültürüne dahil olduğunu düşünen çeşitli bireyler, onu ciddiye alıyor.

İngiltere’de Kizomba

Kizomba, Londra’da çeşitli yerlerde yaklaşık 1991 yıllarında düzenlenen Afro-Portekiz partileriyle yaklaşık 20 yıldır İngiltere’de bulunuyor. Sadece 2005’ten itibaren Birleşik Krallık’taki çeşitli Salsa kulüplerinde görücüye çıktığında halka geçmeye başladı.

Kizomba Müzikleri

1980’lerin ortalarında Afrika’da doğdu. Kassav, Compus tarzıyla Lusophone ülkelerini gezdikten sonra. Bu temelde, kizomba müziği, Afrika ritmi ile karıştırılmış, şehvetli bir dokunuşla daha modern bir müzik türü olarak ortaya çıktı. Semba’nın aksine, Kizomba müziği daha yavaş ve genellikle çok romantik bir ritim ile karakterizedir. Çoğu kizomba şarkısı Portekizce olarak söylenir.

Günümüzde, Cape Verdean şarkıcıları ve yapımcıları, Suzanna Lubrano, Kaysha, Atim, Nilton Ramalho, Johnny Ramos, Nelson Freitas, Mika Mendes, Cedric Cavaco, Elji, Looney Johnson, Klazzik gibi şarkıcılar dahil olmak üzere birçok ünlü kizomba derlemesiyle geniş bir popülerlik kazanmıştır. , Mark G, Semedo için, Klaudio Ramos, M&N Pro, Gilson ve Cape Verdean kültürü Gil’deki en güzellerinden biri. Cape Verde’nin orijinal etkili müzik stilleri funana, morna, coladeira ve batu’dur. Fransız Antilleri compas müziği ve semba’nın (Angola’dan gelen) güçlü etkisi sayesinde Cape Verdean şarkıcıları, kabo aşkı veya kola dansı olarak bilinen Kizomba ve zouk’u (coladeira ile karıştırmak) önemli ölçüde geliştirdi. Ayrıca, her lusophone ülkesi kendi Kizomba müzik lezzetini geliştirmiştir.

Kizomba, Angola semba’nın geleneksel danslarının bir evrimi olmasına rağmen, bugün bildiğimiz gibi kizomba dansının, kizomba müzikleri modasının ardından geliştiği açıktır. 1950’lerden beri Angola halkı semba dansı yapıyorlardı. 1990’larda, gerçek kizomba müziği gittikçe daha popüler hale geldiğinde, Angola semba dansçıları, semba basamaklarını Kizomba’nın ritminin temposuna ve lezzetine göre uyarlamaya başladılar.

Birçok Cape Verdean göçmeni, 80’lerde Compas müziğine maruz kaldıkları Fransa’ya geldikten sonra, geleneksel bir Cape Verde tarzı olan coladera ile karıştırdı, tipik olarak Cape Verdean’da söylenen ve kizomba’ya çok benzeyen cola-zouk’u yarattı. Creole. Kizomba ile karıştırılan bu ritim, Eduardo Paim’in oraya gelip ilk rekorunu kizomba müziği ile yayınladığı Portekiz’de duyuldu.

Kizomba’nın büyük bir rol oynadığı Festivallerden bazıları arasında Afrofever, Africadancar, Budapeşte Kizomba Bağlantısı, Batuke !, Estonya Tallinn Salsa Kongresi, Avusturya Viyana Seksi ve Şehvetli Latin Festivali, Fransa, Almanya, Bournemouth, Afro Küba Salsa Festivali Norfolk ve Renaissance Londra yer alıyor.

Kizomba’nın etkisi Portekizce konuşulan Afrika ülkelerinin çoğunda hissedilir, ancak aynı zamanda göçmen topluluklarının yenilenmiş bir kizomba tarzında tür üzerinde merkezlenmiş kulüpler kurdukları Portekiz’de (özellikle Lizbon ve çevresindeki banliyölerde). Kizomba etkinlikleri artık bu kulüplere artan sayıda gelen beyaz insanlar arasında da oldukça popüler. São Tomean kizomba müziği Angola’ya çok benziyor, Juka Sãotomeans arasında en dikkat çeken ve aynı zamanda türdeki en dikkat çeken sanatçılardan biri.

Angola’da çoğu kulüp Luanda’dadır. Ünlü Angola kizomba müzisyenleri arasında, Neide Van-Dúnem, Don Kikas, C4 Pedro, Calo Pascoal, Irmãos Verdades, Anselmo Ralph ve diğerleri arasında en iyi bilinen Angola sanatçısı olan Bonga, hem Angola hem de Portekiz’de stilleri popülerleştirmelerine yardımcı olan muhtemelen 1970’lerde ve 1980’lerde.

Hiç dans etmemiş olanlar için, Kizomba’ya kolayca erişilebilir. Temelleri basit. Şu anda salsa, bachata ve merengue gibi dans partileri dans edenler için, Kizomba temiz bir nefes. Yıllarca dans etmenizi sağlayacak kadar zorlu ve zorlu olduğunu göreceksiniz.

Sorry, the comment form is closed at this time.