CLAVE NEDİR?

CLAVE NEDİR?

Clave Ritimleri

Clave tanımı için Latin Amerika ve Afrika bölgelerin de sokak dansı olarak tabir edilmekle birlikte aynı zamanda bir müzik ritmidir ve Küba ya ait bir çalgıdır diyebiliriz. Clave, müzikologlarca yapılan araştırmalarda Afrika’dan doğduğu ve nesillere kodlandığı çok çeşitli clave ritmi olduğu ancak bunlar içinde salsa günümüze hem ticari hem de popüler olarak geldiğini tespit etmişlerdir.

Bir başka şehir efsanesi clave ritmi doğuşu ile alakalı şöyle tanımlanmaktadır. Mahkûmların kaçmamaları için deniz yolculukları esnasında ayak bileklerinin zincirlenmesi  sonrası çıkartılan seslerden doğduğu hikâyesidir. clave ritmi ve çalgısı mambo, rumba, cha cha  ve salsa da olduğu gibi müzik ile ilgilenenlerin aşina olduğu seslerdir. Danstaki amaç müziği duyarak ritim oluşturmaktadır. Bizim çingene müziğine yakın 4/4 aranjmanı ile davul ve çanın ortak kullanıldığı beş vuruşlu temel ritimler olarak adlandırılır Clave ritmi,
clave ana ritimler ve diğer ritimler olarak ikiye ayrılmaktadır. Ana ritimlerde 5 vuruş esas unsurdur.

Diğer clave ritimlerinde 5 ten fazla vuruştan bahsetmek mümkündür. Her iki ritimde de hızlı vuruşlar dikkat çekici özelliktir. Afroküba müziği ile ilgilenenlerin bilmesi gereken öncelikler, Ses her ortamda keskin ve delici, kolayca duyulabilir bir ses olmalıdır, müzik ya da ritim, melodi ve armonik değişikliklerin bir parçasını oluşturarak parçaların tamamı her zaman mükemmel clave ritmi ile ilişkilidir.

Güçlü kabul aksak ritim, her zaman doğrusal ya da zayıf karşılığı ile bunların bağlantılarını oluşturur clave ritmi, gerilim ve gevşeme zıtlığı içinde ilerler. Hangi, ritme clave de ağırlık verileceği dansın içinde anlam kazanmaktadır. Ritmik oynamak önem arz etmektedir. Afroküba müziği  clave ritmi  melodisine dayanmaktadır. Bu demektir bir melodi aksan olarak mükemmel duruyor ise  yön uyumlu, , söylenen uyumlu ve enstrüman uyumlu. Ritim, her zaman açıkça clave yönünü gösterir.

POST A COMMENT