Bachata Dansı Hakkında Bilmeniz Temel Bilgiler?

Bachata Dansı Hakkında Bilmeniz Temel Bilgiler?

Bachata dansı, Dominik Cumhuriyeti’nde doğmuş bir dans tarzıdır. Tüm dünyada yaygın olarak dans edilir, ancak aynı değildir.

Dansın temelleri Küba kalça hareketi ile üç adım, ardından dördüncü vuruşta kalça hareketi içeren bir kademe. Dizler hafifçe bükülmüş olmalı, böylece oyuncu kalçaları daha kolay sallayabilsin. Kalçaların hareketi çok önemlidir çünkü dansın ruhunun bir parçasıdır. Genel olarak, dansçının hareketinin çoğu kalçaya kadar alt gövdededir ve üst gövde çok daha az hareket eder.

Ortak olarak, lider açık veya kapalı pozisyonda performans gösterip göstermeyeceğine karar verebilir. Performans sırasında dans hareketleri veya adım çeşitliliği, müziğe (farklı enstrümanların çaldığı ritimler gibi), ortamın ayarlanması, ruh hali ve yorumlamaya bağlıdır. Salsa’nın aksine, Bachata dansı genellikle karmaşık dönüş kalıpları içermez, fakat dans ilerledikçe gittikçe daha fazla kullanılır. Liderlik, diğer birçok sosyal dansta olduğu gibi, “itme ve çekme” el ve kol iletişimiyle yapılır. El ve kol iletişimi, hareketin çoğu alt gövde (belden aşağıya) tarafından gerçekleştirildiğinde daha iyi iletilir; yani, kalçalar ve ayak işi. Bachata, çoğu kişi tarafından çok duygusal bir dans olarak bilinir. Çoğu için bu şekilde görünebilir, ancak, bu şekilde alınması amaçlanan değildir. Bachata, bir başkasıyla yapılan, belirli bir başkası için olan duygularını ifade eden bir danstır. Çoğu kişi tarafından, kalçalar ne kadar yumuşak ve sık kullanılırsa ve taşınırsa, bireyin diğerine karşı daha fazla hissettiğine inanılır. Bahsedilen bachata bir çeşit “çiftleşme çağrısı” olarak ortaya çıktı, eğer bir bachata dansı için seçilmiş olsaydınız, bir eş olarak seçildiniz, aynı kişiyle iki dans, “anlaşmayı imzaladı”.

Dominik Cumhuriyeti’nin Karayipler’deki orijinal dans tarzı, temel bir dans dizisidir. Batı Dünyası’ndaki dansçılar daha sonra, tam 8 sayıyla, ancak yandan yana hareketi ile daha basit bir model geliştirmeye başladı. Her iki Stil de normal 3 adım ve ardından bir kademe adımından oluşur. Musluğa genellikle kalçaların bir “pop” u eşlik eder ve bazen senkronizasyonlarla ikame edilir (atımlar arasındaki adımlar – bazıları cha-cha-cha adımları ve diğerleri çok farklı). Bachata müziği her dördüncü sırada ritimde aksanı var. Çoğu zaman, dansçılar dokundukları ve kalçalarını çektiklerinde – buna müziğe dans eden bachata denir (çünkü poptan sonraki ilk adım ölçünün 1. vuruşuna düşer). Ancak, bachata, belirli bir enstrümanla dans ettiği takdirde, farklı zamanlamalarla da dans edilebilir. Sekme veya ‘pop’ son adımın tersi yönünde yapılırken, bir sonraki adım musluk veya pop ile aynı yönde yapılır. Dans yönü, musluktan veya dördüncü adımdan sonra değişir.

 

Bachata Dansı Müziği Hakkında Her Şey

En eski bachata, 20. yüzyılın ilk yarısında Dominik Cumhuriyeti’ndeki kırsal alanlardan kaynaklanmaktadır. Jose Manuel Calderon, 1962’de ilk Bachata şarkısı olan “Borracho de amor” ı kaydetti. Tür, bolero adlı pan-Latin Amerika stilini, Son’dan daha fazla Afrika unsuruyla ve Latin Amerika’da yaygın olan baş belası şarkı söyleme geleneğiyle karıştırdı. Tarihinin çoğunda, Bachata müziği Dominik seçkinleri tarafından göz ardı edildi ve kırsal azgelişmişlik ve suçla ilişkilendirildi. 1980’lerde olduğu gibi, bachata Dominik Cumhuriyeti’nde televizyonda ya da radyoda yayınlanamayacak kadar kaba, kaba ve müzikal olarak kabul edildi. Bununla birlikte, 1990’larda, bachata’nın enstrümantasyonu naylon telli İspanyol gitar ve Geleneksel Bachata’nın marakaslarından, modern çelik telli ve Modern Bachata’lı guira’lara dönüştü. Bachata, Monchy y Alexandra ve Aventura gibi gruplar tarafından Urban Bachata stillerinin yaratılmasıyla 21. yüzyılda daha da dönüşmüştür. Bu yeni modern bachata stilleri uluslararası bir fenomen haline gelir ve günümüzde bachata, çoğu Latin Amerika dans salonlarında salsa ve merengede soluk veren Latin müziğinin en popüler stillerinden biridir.

Instrumentations
Tipik bachata grubu yedi enstrümandan oluşur: Requinto (kurşun gitar), Segunda (ritim gitar), elektro gitar, gitar, bas gitar, bongos ve güira. Segunda, müziğe senkronizasyon ekleme amacına hizmet eder. Bachata grupları temel olarak basit bir bolero tarzı (argümanlanmış tekrarlayan akorlar kullanarak baş gitar enstrümantasyonu bachatanın ayırt edici bir özelliğidir) çalmaktadır, ancak vurmalı çalgılar bongo’dan tambora davuluna geçecektir. 1960’larda ve 1970’lerde güira yerine marakas kullanıldı. 1980’lerde marakastan daha çok yönlü güiraya geçiş, bachata daha dans odaklı hale geldiği için yapıldı. [1]

Müzik tarihi ( Ana madde: Bachata (dans) )

İlk Dominik bachatasına 30 yıl diktatörlüğüne sansür eşlik eden Trujillo’nun ölümünden hemen sonra kayıt yapıldı. José Manuel Calderón, 1961’de 45 rpm’de yayınlanan ilk bachata single’larını (“Borracho de amor” ve “Que será de mi (Condena)”) kaydettiği için kredilendirildi. Trujillo’nun ölümünden sonra, taşkınlar açıldı: Calderon’un tarihi bachatasının ardından İlk defa Rodobaldo Duartes, Rafael Encarnacion, Ramoncito Cabrera El Chivo Sin Ley, Corey Perro, Antonio Gómez Sacero, Luis Segura, Louis Loizides, Eladio Romero Santos, Ramón Cordero ve daha birçok kişi tarafından daha fazla kayıt geldi. 1960’lar Dominik müzik endüstrisinin ve ona hükmedilen bachata müziğinin doğuşunu gördü.

1960’larda kaydedilmiş olan bakterilerin belirgin bir Dominikan tadı varken, o zamanlar başlangıçta gayrı resmi bir rustik partiye atıfta bulunan bachata terimi henüz kullanılmamış olan bir bolero çeşidi olarak kabul edildi. Bu terim, müziğe, onu yerinden etmek isteyenler tarafından uygulandı. Dominik toplumunun yüksek kademeleri, bachata müziğinin kültürel geri kalmışlığın bir ifadesi olduğunu ve bu olumsuz ışıkta bachata markalaştırmaya yönelik bir kampanya olduğunu hissediyordu. [2]

1970’ler bachata için karanlık yıllardı. Müzik nadiren radyoda çalındı ​​ve neredeyse televizyonda ve yazılı olarak belirtilmedi. Bachateros aynı zamanda yüksek toplumlu mekanlarda performans göstermesi de yasaklandı – ülkenin en fakir mahallelerindeki bar ve genelevlerde gösteriler yapmakla yetinmek zorunda kaldılar. Müzik çevresi tarafından etkilendi; cinsiyet, umutsuzluk ve suç, türün vurguladığı sayısız konu arasındaydı. Bu sadece barbarların müziği olarak katran bachata isteyenler nedenini daha da arttırdı. Resmi olmayan sansürlerine rağmen, bachata yaygın olarak kullanılmaya devam ederken, orkestra merengue ülkenin önde gelen tanıtım mağazalarından yararlandı. Bununla birlikte, bachata, merengue [sattı gerekli] dışında satmaya devam etti. Bu dönemden ortaya çıkan bazı bakteriler Marino Perez ve Leonardo Paniagua idi.

1980’lerin başında, bachata’nın popülaritesi inkar edilemedi. Popüler talep nedeniyle, daha fazla radyo istasyonu bachata çalmaya başladı ve bakteriler kısa sürede televizyonda da performans göstermeye başladı. Bu arada Bachata daha çok dans salonu sesi almaya başlamıştı: tempos arttı, gitar çalma daha keskin oldu ve çağrı ve cevap söyleme daha yaygınlaştı. Bachata tarzı merengues veya gitar merengues de bachata repertuarının giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Blas Durán, 1987 yılında bachata-merengue hit “Mujeres hembras” adlı gitarıyla ilk elektro gitar kaydını yaptı. [2]

1990’ların başında, ses daha da modernize edildi ve bachata sahnesine iki yeni genç yıldız egemen oldu: Luis Vargas ve Antony Santos. Her ikisi de repertuarlarında çok sayıda bachata-mergue içerir. Santos, Vargas ve takip edecek olan birçok yeni stil bakterisi, onlardan önce gelen bakterilere düşünülemeyen bir açlık düzeyi kazandırdı. İlk nesil pop bachata sanatçılarıydılar ve başka yerlerde ticari pop müziğe özgü tüm hype ve image markalarını aldı. Aynı zamanda bachata, İspanyol dans salonlarının müziği olarak uluslararası alanda ortaya çıkmaya başladı.

Juan Luis Guerra’nın Grammy ödüllü 1992 yayını olan Bachata Rosa, türü daha kabul edilebilir kılmak ve bachata’nın meşruiyet ve uluslararası tanınırlık kazanmasına yardımcı olmak için rutin olarak [kim tarafından?] Kredilendirilir. Albüm başlığında bachata kelimesini kullanmasına rağmen, şarkıların hiçbiri kendine özgü bachata sesini yansıtmadı. [3]

21. yüzyılın başlarında, Aventura bachata grubu, 1990’ların başında Juan Luis Guerra tarafından öngörülen bachata’yı yeni zirvelere çıkarmıştı. Baş şarkıcı Anthony “Romeo” Santos öncülüğünde, bu tür devrim yarattı ve modernize edildi. Madison Square Garden’ı defalarca sattılar ve sıcak Latin listelerinde “bir numaralı isabetsiz” ve “Dile al Amor” gibi sayısız ilk 10 hit yayınladılar. On yıldaki diğer büyük bachatalar da “Monchy y Alexandra” ve Los Toros Band’ı içeriyordu.

Yeni on yılın başlarında Aventura dağıldı, çünkü grup üyesi Henry Santos yalnız kalmak istiyor, diğerlerini kendi işini yapmak için bırakıyordu. Bugün, Bachata müziğine paralel olarak, ABD gibi batı ülkelerinde füzyon türleri ortaya çıkmış, bazı Bachata müziğinin ritmik unsurları ile Hip Hop, R&B, pop, tekno ve daha fazlası gibi batı müziği unsurları birleştirilmiştir. Bu füzyon türü batı izleyicileri arasında oldukça popülerdir ve genellikle MTV ve Latin radyo istasyonlarında çalınan batı pop şarkılarının kapaklarını içerir. Yeni füzyon türünün kayda değer sanatçısı Prince Royce, Xtreme ve Toby Love. 2011 yılında eski Aventura üyesi Romeo Santos, ABD ve diğer batı ülkelerinde popüler olan birkaç albüm çıkardı. Hip hop sanatçısı Drake, “Hotline Bling” adlı müzik videosunda dansını Bachata müziğinden uzaklaştırıyor.

Bachata Dansı Stilleri

Dominican Bachata

Orijinal Bachata dans tarzı, müziğin de doğduğu Dominik Cumhuriyeti’nden geliyor. Herşeyin başladığı yerden ellili yaştaki ilk stil, Bolero gibi, sadece kapalı dans edildi. Küçük bir kare içinde hareket eden dominican bachata Temel Basamakları (yan, yan, ileri ve yan, yan, arka) da Bolero’dan ilham alır, ancak Bachata’da biraz farklı dans eder ve dansçının ruh haline bağlı olarak senkasyonlarla (vuruşlar arasındaki adımlar) dans edilir ve müziğin karakteri. Ellerin yerleştirilmesi, yarıya yakın ve açmaya çok yakın olabilen dansçıların konumlarına göre değişecektir.

Orijinal Dominik Bachata bugün tüm Karayipler’de dans ediliyor, şimdi daha hızlı müziğe göre daha hızlı, daha fazla ayak izi, dönüş / rakam ve ritmik serbest stil hareketleriyle ve yakın (romantik) ve açık konum (daha eğlenceli ayak izi ekleme, döner / rakamlar, ritmik gövde vs.). Bu tarz yumuşak kalça hareketleri ve 4. vuruşta (1, 2, 3, Tab / Kalça) kalça ile küçük bir “pop” olan bir dokunuşla dans edilir. Sıçrama ile veya sıçrama olmadan dans edilebilir (vücudu vuruşlar üzerinde aşağı ve tekrar vuruşlar arasında yukarı çekerek bacakları biraz yaylar). Dominik Bachata uzun yıllar boyunca insanlar tarafından (yaklaşık ellili yaşlardan itibaren) sosyal dans için yaratılmıştır ve hala gelişmektedir.

Geleneksel

Bir noktada, belki de 1980’lerin sonunda veya 1990’ların başında, Batı Dünyasındaki dansçılar / dans okulları, muhtemelen orijinal adımların yanlış anlaşılmasından dolayı kutu basamakları yerine daha basit bir yan yana desen kullanmaya başladı. Bu desenin temel adımları her dokunuştan sonra yön değiştirerek yan yana hareket eder. Bu stilin özellikleri ortaklar, yumuşak kalça hareketleri ve 4. adımda (1, 2, 3, Tap / Hip) küçük bir “pop” ile dokunma arasındaki yakın bağlantıdır. Bu tarzdaki stillerin çoğu Balo Salonu Dansı’ndan geliyor ve Dips’ler bu stilde sıkça kullanılıyor. Bu ilk Fusion Style Bachata’dır çünkü Original Bachata’nın teknik ya da üslupsal dansları değildir, çünkü batı dans tarzından öğeler ve stil içerir.

Modern / Moderna

Muhtemelen 2005 yılından itibaren daha yeni bir Füzyon Stili. Bu tarzın İspanya’da ortaya çıktığı düşünülüyor, ancak tüm dans stilinin evrimleşmelerinde olduğu gibi, bunun kendisi de tartışılıyor. Temel özellikler, Geleneksel Tarz Bachata ile aynıdır, ancak ilave dans unsurları ve Salsa, Tango, Zouk-lambada, Balo Salonu vb. Stilleri eklenmiştir. Tarzda, çiftler genellikle üst gövdelarını daha fazla hareket ettirir, kalça popuna daha çok vurgu yapar ve kadınlar daha abartılı kalça hareketlerini kullanır. Modern tarz bachata dansı üzerindeki en doğrudan füzyon etkisi salsa dönüş kalıplarının benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca HipHop öğelerini içeren daha modern ve modern bir Kentsel Stil var ancak bu stil aynı zamanda Modern Stil ile aynı teknik temele sahip.

Bachatango / Bachata Tango

Batı’dan Fusion Style’a kadar, geleneksel temel adımların kısa dizileriyle, ancak çoğunlukla Tango adımları Tango gibi dans etti. “Pop” sayısı, ayrıntılı bir duygusallık ve çeşitli Latin dans stilleri eklemek için kullanılır, ancak çoğunlukla Tango’dan alınır. Geleneksel gibi Vueltas. Her ne kadar bu dans Bachata ile dans etmek için kullanılmış olsa da, Tango ile de dans etmek için kullanılmış. BachaTango, Bachata’nın menşe ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti’nde duyulmamış olsa da, BachaTango, Karayipler dışındaki yabancı eğitmenler arasında popüler oldu.

Sensual Bachata

Bachata Sensual İspanya’da popüler oldu. Bachata Sensual, dans ve tiyatro arasında sıkı takip ve liderlik ilkeleri bulunan bir karışımdır. Dans, müziğin daha çok vuruş yaptığı, dansın izolasyon ve daldırma yaptığı zamanlar haricinde, dairesel hareketlerle ve vücut dalgalarıyla birlikte yorumlanmasıdır.

 

Fusion Style, Batı’da, yalnızca rekabet dansı için, çok aşırı kalça hareketleri ve birçok Balo Salonu Dansı stiliyle geliştirildi. Sosyal danstan ziyade ağırlıklı olarak Sensual Bachata yarışmaları için kullanılmaktadır. Temel adım Geleneksel’e dayanır.

Diğer stiller

Bachata’nın batıdan gelen, dünyadaki farklı öğretmenlerin öncülük ettiği ve her birinin kendine özgü bir yetenek sahibi olduğunu öne süren “birçok tarzı” var. Bunların tamamen farklı stiller olarak kabul edilip edilmediği veya yukarıdaki ana stillerin basit bir varyasyonunun sıklıkla öğretmenler ve öğrenciler tarafından tartışıldığı görülmektedir.

Sorry, the comment form is closed at this time.